Becerikliyiz

Madem becerikliyiz, hadi yapalım!

İncili Yaka Yapımı

Düz renk elbiselerimiz dolaplarımızın içindeki ilkyardım elidir her zaman. Farklı aksesuarlarla kombinleyerek günlük hayatımızın pek çok alanında kullanım imkanı sağlarlar çoğu zaman. Bazen hoş bir eşarp bağlarız yakasını zenginleştirmek için , bazen de şık bir takı ile süsleriz boş kalmasını istemediğimiz gerdanımızı. Benimse her zaman tercihim şık el işi yakalardan yana olmuştur.Bilhassa bebe yaka aksesuarlar çocukluğumdan beri ilgimi çekmiş bana ilkokulda giydiğim siyah önlük üzerine taktığım annemin el örgüsü kar beyazı yakaların saflığını anımsatmıştır.Bugün size modası hiçbir zaman geçmeyecek olan bebe yaka şeklinde bir aksesuar yapmayı anlatacağım.Üstelik bu şık yakamız incilerle süsülü olacak.

Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler yalnızca makas, kurdela,yapıştırıcı, inciler, karton parçası ve beyaz keçe kumaş.

Öncelikle yakamızın kalıbını çıkarmak için kartonumuzu kullanacağız. İç içe iki yarım daire çizerek kalıbımızı oluşturuyoruz. Bunu muntazam çizebilmek için cd kullanabiliriz.

Daha sonra çıkardığımız kalıpları kullanarak keçemizden yaka zeminimizi keserek çıkarıyoruz. Süslemeleri bu zemin üzerine yapacağımız için hangi renk inci seçiyorsak ona uygun zemin rengi seçmeliyiz.

Sırada yakamızı incilerle süsleme işi var. Bunun için incileri bir ipe dizerek kullanırsak işimiz çok daha kolay olacaktır. Dış çerçeveden içe doğru çalışıyoruz.

Yavaş yavaş , sabırla incilerimizi yapıştırıyoruz.


Uçlarda kalan ipleri birleştirerek arka tarafa alarak yapıştırıyoruz.

Yapıstırma işi bittikten sonra keçe kumaşımızın köşelerine birer delik açıyor kurdelalarımızı bağlıyoruz.Aksesuarımızı bu kurdelalar yardımı ile takıp çıkaracağız.İşte bu kadar.El emeği göz nuru inci yakalarımız hazır.Güzel günlerde kullanabilmek dileği ile…

1

Leave A Comment

Your email address will not be published.