Becerikliyiz

Madem becerikliyiz, hadi yapalım!

Hamur Oynamak Ciddi İştir

Oyun Hamuru Oynamak Ciddi İştir

Oyun Hamuru Oynamak Ciddi İştir

Son zamanlarda 2,5 yasındaki oğlumun en sevdiği uğraşlardan biri hamur oynamak. Kimi zaman tek başına uzun uzun oynarken, çoğunlukla benim de hamur oyununa katılmamı istiyor.

Dün akşam yine benden hamur yapmamı istedi. Evde oyun hamuru yapmak çocuk oyunu 😉 (Aman nasıl da espri yaparım). Un, su, tuz birazcık da sıvı yağ ile tok bir hamur yapıyorsun, çocuktan mutlusu yok.

Ve elbette ki hamur oynamak çook ciddi bir iş. İnsan varlık nedenini sorguluyor. Şaka değil, gerçekten farkında olmadan ne çok yanlışlar yapıyoruz zaman zaman. İşte hamur oynarken dikkat edilmesi gerekenler

  1. Mümkün olduğunca müdahale etmemek (ki öyle çok örnek var ki; aa ne güzel araba yapmışşın, dur bak şurasını da bir kıvıralım, böyle yaparsan daha güzel olur, aman da benim paşama yerim o elleri yerimmmm gibi gibi gibi). Çünkü bizim her müdahalemiz çocuğun iç sesinin bastırılmasına, konsantrasyonunun bozulmasına neden oluyor. Siz direksiyon başındayken eşiniz “yavaş git”, “aferin aferin”, “vitesi değiştir”, “sinyal ver” dediğinde oluyor ya hani.
  2. Diyelim çocuğunuz sizden bir şey yapmanızı istedi. Farz edelim “anne bana bir kuş yapar mısın?” dedi. İşte böyle durumlarda gerçekten kuşa benzer bir kuş yapmamamız gerekiyor. Çünkü böyle bir durumda çocuk şunları düşünebilir.

 

  • Annem gibi yapmalıyım (ki böyle düşünmek çocuğun sınırsız hayal gücüne ket vurması demektir)
  • Annem gibi yapamıyorum (çünkü 2,5 yaşındaki bir çocuğun kuşa benzer bir kuş yapamaması normal iken çocuk kendini yetersiz hissedebilir)
  • Annem gibi yaptım (birkaç denemenin ve bir iki küçük düzeltmenin ardından tıpkı sizin yaptığınız gibi bir kuş yaptıktan sonra artık hamurla her kuş yapışında sadece sizin yaptığınız gibi kuş yapacaktır. İlkokulda farklı şehir ve farklı okullarda olmamıza rağmen neden hepimiz iki dağın arasından doğmuş güneş, dağları bölen bir ırmak ve artı şeklinde pencereleri olan merdivenli bir ev resmi çizdik acaba?

 

  1. Aynı şey hamur kalıpları için de geçerli. Aslına baktığımızda kalıp ile şekil yapmak herhangi bir yaratıcılık gerektirmeyen, herkesin yapabildiği bir iş olduğu için, çocuğun yaratıcı zekasını, mücadele etme, bir işle uğraşma potansiyelini zayıflatır.
Oyun Hamuru Oynamak

Oyun Hamuru Oynamak

 

Çocuklarımızın tahmin ettiğimizden çok daha mükemmel bir gelişimleri var. Vakti geldiğinde her çocuğun kendi ihtiyacı olan bilgileri kendiliğinden öğrenebildiğini, ebeveynler olarak bizim yapmamız gereken tek şeyin uygun ortamı hazırlayıp sadece çocuğumuza güvenmemiz gerektiğini ve aslında çocuğumuza hiçbir şey öğretmek zorunda olmadığımızı düşünenlerdenim. Tüm bunların ötesinde bildiğim her şeyi oğlumla birlikte yeniden öğrendiğimi fark ediyorum.

 

Hepinize bol keyifli oyunlar dilerim 😉

Leave A Comment

Your email address will not be published.